کتاب‌های الکترونیکی یا ebook چه مزایایی دارند؟

امین پردازش
امین پردازش

با وجود محبوبیت کتاب‌های الکترونیکی در دنیا، بسیاری از افرادی که اهلِ خواندن کتاب هستند، عمدتاً تمایل دارند تا نسخه چاپ ­شده یک کتاب را داشته باشند. آنها دوست دارند تا حس ورق زدن کتاب به آنها دست دهد و با این کار، تمایل بیشتری به خواندن کتاب نشان می‌دهند. اما با وجود این ویژگی در کتاب‌های چاپ ­شده که به عنوان یک روش سنتی شناخته می‌شود، کتاب‌های الکترونیکی مزایایی دارند که باعث شده مخاطبان بیش از قبل به آنها توجه کنند و به استفاده از آن روی بیاورند. اگر می‌خواهید بدانید چه دلایلی باعث استقبال از کتاب‌های الکترونیکی شده، پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را به عنوان مزایای استفاده از کتاب الکترونیکی مطالعه کنید:

  1. کتاب‌های الکترونیک همه جا هستند و همه جا می‌توانید از آنها استفاده کنید

زمانیکه قصد دارید به جایی بروید که کتاب‌هایتان همراهتان نیست، کتاب‌های الکترونیک به کمکِ شما می‌آیند. این کتاب‌ها، همیشه همراه شما هستند و نیازی نیست کتاب را همراه خودتان حمل کنید. حتی برای تهیه یک کتاب جدید، نیازی نیست به کتابخانه مراجعه کرده و کتاب را خریداری کنید؛ بلکه با خرید آنلاین می‌توانید به سرعت به آن دسترسی پیدا کرده و از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی، آن را مطالعه کنید. در هر جایی هم که هستید، می‌توانید شروع به مطالعه کنید و از فرصت‌هایی که دارید، استفاده ببرید.

2. حمل کتاب‌های الکترونیک راحت است

کتاب‌های چاپ ­شده، معمولاً وزن زیادی دارند و حمل آنها دشوار است. در حالیکه کتاب‌های الکترونیکی وزنی ندارند. شما می‌توانید در تلفن همراه‌تان، کتابخانه بزرگی از نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌ها تهیه کرده و در هر زمان و مکانی به آنها دسترسی داشته باشید.

 

3. بابت تاخیر در تحویل دادن کتاب به کتابخانه، جریمه نمی‌شوید

اگر نسخه‌های چاپ شده یک کتاب را دیرتر از موعد مقرر به کتابخانه برگردانید، به ازای هر ساعت یا هر روز جریمه خواهید شد. اما بهتر است بدانید کتابخانه‌ها به تازگی نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌هایشان را نیز عرضه می‌کنند و شما هیچ­وقت بابت عدم تحویل به موقع آن جریمه نخواهید شد. تنها اتفاقی که در صورت عدم رعایت مقررات ممکن است رخ دهد این است که سطح دسترسی یا وضعیت ثبت‌نام‌تان دچار تغییر می‌شود.

 

4. امکان ترجمه یک واژه، تنها با یک کلیک

در کتاب‌های فیزیکی، اگر کتابی بخوانید که معنای واژه های آن را ندانید، باید کتاب را کنار گذاشته و به واژه‌نامه (دیکشنری) مراجعه کنید تا معنای آن را پیدا کنید. اما در طرف مقابل، کتاب‌های الکترونیکی کار را راحت کرده‌اند. به راحتی می‌توانید یک دیکشنری آنلاین بر روی تلفن هوشمندتان نصب کرده و تنها با یک کلیک، معنای آن را از دیکشنری پیدا کنید. این دیکشنری‌ها معمولاً در جایی از برنامه قرار دارند که مزاحمتی برای خواندن کتاب ایجاد نمی‌کند.

 

5. با ابزارهای مختلف، شکل و نوع فونت کتاب را تغییر دهید

امروز ابزارهای مختلفی برای تغییر فونت، رنگ و استایل نوشته‌ها طراحی شده‌اند. اگر در حین خواندن کتاب الکترونیک از تلفن همراه هوشمند استفاده کنید، به راحتی می‌توانید این تنظیمات را تغییر داده و محتوای کتاب را به شکلی که دوست دارید، مطالعه کنید.

6. با محیط زیست ارتباط بهتری برقرار کنید

یکی از ویژگی‌های مثبت کتاب‌های الکترونیک نسبت به کتاب‌های چاپ ­شده این است که برای انتشار آن به کاغذ نیاز نیست و بطور کلی به منابع کمتری نیاز دارد. بسیاری از مشتاقان کتاب‌های چاپ­ شده، طی سال‌های اخیر بیشتر کتاب‌هایشان را بصورت دیجیتالی خریداری می‌کنند تا حداقل به حفظ محیط‌زیست کمک کرده باشند.

7. در محیط تاریک هم می‌توانید کتاب بخوانید

به لطف تکنولوژی، به راحتی می‌توانید با کمک نور تلفن همراه یا کامپیوترتان، در تاریکی کتاب الکترونیکی بخوانید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند تنظیمات Dark mode دارند و این به خوانندگان کتاب در تاریکی کمک می‌کند تا با راحتی بیشتری به مطالعه بپردازند.

 

8. نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های جدید را ارزان‌تربخرید

نسخه الکترونیکیِ کتاب‌ های جدید، معمولاً همزمان با نسخه چاپ­ شده منتشر می‌شوند و شما با قیمت‌های کمتری می‌توانید آنها را خریداری کنید.

 

9. محتوای کتاب‌های دیجیتالی، راحت‌تر به روز رسانی می‌شوند

کتاب‌های فیزیکی معمولاً ویرایش‌های زیادی دارند. بسیاری از این ویرایش‌ها ممکن است پس از تیراژ بالای یک کتاب رخ دهد. مسلماً انجام این ویراست و چاپ مجدد آن، هزینه‌های زیادی در پی دارد اما در صورت نیاز به ویرایش کتاب‌های الکترونیکی، با هزینه‌های بسیار کمتری این کار انجام می‌گیرد.

 

10. کتاب‌های دیجیتالی، ارتباط بهتری با تکنولوژی برقرار می‌کنند

بطور کلی خوانندگان کتاب‌های الکترونیکی ارتباط بهتری با تکنولوژی برقرار می‌کنند. برای مثال اگر قسمتی از محتوای کتاب برایتان جای سوال باقی گذاشت، با کپی کردن متن آن در گوگل و جستجو در اینترنت، به راحتی می‌توانید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ یا اینکه اگر نکته‌ای در داخل متن کتاب توجه شما را جلب کرد، به سادگی می‌توانید آن قسمت را هایلات کرده و مجدداً آنها را مرور کنید.

با توجه به مزیت‌هایی که برای کتاب‌های الکترونیکی مطرح کردیم، هم آموز در روز جهانی کتاب الکترونیک و در راستای مسئولیت اجتماعی خود، سه کتاب الکترونیک در سه حوزه مهم تهیه کرده که به شما هدیه خواهد داد. برای دانلود رایگان این کتاب‌ها کافی است به لینک زیر وارد شوید.

دانلود کتاب‌های الکترونیکی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط