پروژه چیست

امین پردازش
امین پردازش

پروژه مسئله ای است که برای حل آن برنامه ای تدوین شده است.

دکتر جی.ام.جوران

ما اغلب کلماتی مانند پروژه یا مدیریت پروژه را شنیده ایم، اما این کلمات برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارند. برای مثال، می تواند به معنی یک برنامه، یک طرح یا یک مسئولیت و تعهد باشد، یا حتی گاهی اوقات به عنوان یک حرکت رو به جلو معنی شود. اما وقتی از این کلمات استفاده می کنیم، واقعا منظور ما چیست؟

پروژه کاری است که باید انجام شود و نقطه پایان مشخصی دارد. معمولا در کسب و کار، پروژه مجموعه ای از فعالیت های مرتبط به هم است که ممکن است با همکاری گروهی از افراد و در یک بازه زمانی مشخص برای مثال یک تا 18 ماه انجام شود.

برای مثال طراحی خودرویی جدید، یک پروژه است. گروهی از افراد با کمک یکدیگر مراحل طراحی، ساخت، آزمایش و اصلاح و بهبود را انجام می دهند. وقتی این خودرو به مرحله تولید انبوه رسید، این پروژه تمام شده است. مسئولیت تولید خودرو به بخش یا واحد کسب و کار دیگر سپرده می شود.

توجه: وقتی این پروژه به اتمام رسید و مرحله تولید آغاز شد، مدیر این مرحله نیز می تواند از بسیاری از مهارت های مدیریت پروژه برای پیشبرد فرایند تولید استفاده کند.

مراحل چرخه عمر یک پروژه

فرض کنید شما در حال طراحی یک ماشین، طرح توسعه یک وب سایت، راه اندازی یک کارخانه، انجام ممیزی خارجی، به روز کردن اطلاعات یک سیستم و یا یکی از صدها مثال دیگر هستید، در هر حال باید از یک نقطه و با یک چارچوب مشخص کار را شروع کنید.

معمولا چرخه عمر یک پروژه معمولی به شرح زیر است:

  1. برنامه ریزی
  2. مهیا سازی
  3. اجرا
  4. تکمیل

هر فاز، اهداف، ابزار، فعالیت ها و مهارت های خاص خود را می طلبد. مدیر پروژه باید با تعیین اهداف و بسترسازی برای انجام فعالیت ها و با استفاده از ابزار و مهارت های مورد نیاز کار را انجام دهد.

هم پوشانی فعالیت ها و مهارت ها

حتی زمانی که هر فاز بر اساس کیفیت مورد نظر طراحی شده باشد، گاهی مشاهده می شود که اهداف و فعالیت های اصلی که در چهار فاز یک پروژه طراحی شده اند تکراری بوده و هم پوشانی دارند. به عنوان مثال شما در فاز برنامه ریزی مشخص می کنید که پروژه به چه بودجه ای نیاز دارد و در چه زمانی به انجام می رسد. وقتی به فاز مهیاسازی پروژه می روید، شروع به تعیین جزئیات اجرای کارها می کنید. این جزئیات اطلاعات جدیدی به شما می دهد، بنابراین ممکن است ناچار شوید به فاز برنامه ریزی برگردید و در بودجه و جداول زمانی خود تغییراتی را اعمال کنید.

به فعالیت ها و وظایف تعریف شده در فاز اول برگردید. این به معنی بازگشت به عقب نیست، معنی ساده آن این است که شما به نمایی بزرگ تر از پروژه دست یافته اید و می خواهید اطلاعات جدید خود را در آن لحاظ کنید.

منبع : انتشارات آریانا قلم کتاب همراه مدیران _ مدیریت پروژه؛ راه حل های حرفه ای برای چالش های روزانه

دوره های مجازی مرتبط با مهارت فردی در سایت هم آموز:

– آموزش نرم افزار primavera p6

– برنامه ریزی و کنترل پروژه حرفه ای 

– شخصیت شناسی و رفتار شناسی

و سایر دوره ها در حوزه مدیریت پروژه …

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط